Për herë të parë në histori: E – automobili shitet në 400,000 kopje - Bota Sot
Për herë të parë në histori: E – automobili shitet në 400,000 kopje

Auto

Për herë të parë në histori: E – automobili shitet në 400,000 kopje

Më: 18 mars 2019 Në ora: 12:48
Foto ilustrim

Kompania japoneze Nissan njoftoi se modeli i saj “Leaf” u bë makina e parë elektrike në histori që shitet në 400,000 kopje.

Modeli u shfaq në treg tetë vjet më parë, më saktësisht në dhjetor 2010 dhe sot është modeli më i shitur elektrike në botë.

Deri në dhjetor të vitit 2015, shitja e këtij modeli tejkaloi shifrën prej 200,000 automjeteve, që do të thotë që Nissan shiti një shtesë prej 200,000 njësive në tre vjetët e ardhshëm.

Kompania japoneze prodhon veturën në tre kontinente - në Japoni, Britani dhe SHBA, dhe modeli “Leaf” është në dispozicion në më shumë se 50 tregje në mbarë botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...