Fiat Chrysler propozon bashkimin me Renault - Bota Sot
Fiat Chrysler propozon bashkimin me Renault

Auto

Fiat Chrysler propozon bashkimin me Renault

Më: 27 maj 2019 Në ora: 10:38
Fiat Chrysler

Fiat Chrysler ka bërë një propozim për Renaultin.

Fiat Chrysler ka bërë një propozim “transformues” të bashkimit për makinën franceze Renault, tha firma italiane të hënën.

Biznesi i kombinuar do të ishte 50% në pronësi të aksionerëve të Fiat dhe 50% nga aksionerët Renault, raporton “Bbc”.

Prodhuesi i makinave tha se bashkimi do të krijonte një udhëheqës global automobilistik, me 8.7 milionë shitje të automjeteve.

Prodhuesit e makinave janë përballur me presion për të konsoliduar mes ndërrimeve të mëdha të industrisë, duke përfshirë edhe drejt automjeteve elektrike.

Në një deklaratë, Fiat Chrysler (FCA) tha se bashkimi i planifikuar do të krijonte një “lider botëror në industrinë e automobilave që ndryshon me shpejtësi, me një pozitë të fortë në transformimin e teknologjive, duke përfshirë elektrifizimin dhe ngasjen autonome”.

Fiat tha se nëse do të bëheshin rezultatet financiare të firmës 2018, të ardhurat vjetore të kompanisë së kombinuar do të ishin afërsisht 170 miliardë euro, me fitim operativ prej më shumë se 10 miliardë euro dhe fitim neto prej më shumë se 8 miliardë euro.

Asnjë mbyllje bimore nuk do të shkaktohet si rezultat i lidhjes, tha prodhuesi i makinerisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat