Le Maire: Nuk ka nevojë të nxitojnë bisedimet e bashkimit Renault-Fiat - Bota Sot
Le Maire: Nuk ka nevojë të nxitojnë bisedimet e bashkimit Renault-Fiat

Auto

Le Maire: Nuk ka nevojë të nxitojnë bisedimet e bashkimit Renault-Fiat

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 09:31
Ilustrim

Bruno Le Maire tha se nuk kishte nevojë të nxitonte lidhur me bisedimet e bashkimit mes Renault dhe Fiatit.

Ministri francez i financave Bruno Le Maire tha se nuk kishte nevojë të nxitonte lidhur me bisedimet e bashkimit prej 35 miliardë dollarësh midis prodhuesve të makinave Renault dhe Fiat Chrysler, duke përsëritur se ai megjithatë dëshironte që marrëveshja të vazhdonte.

“Duhet të marrim kohë për të siguruar që gjërat janë bërë mirë”, tha Le Maire për BFM TV të mërkurën, lidhur me bisedimet e bashkimit.

“Ne duam ta bëjmë këtë bashkim,” shtoi ai, duke deklaruar gjithashtu se qeveria donte garanci për punët e entitetit të ri, duke pasur një seli në Paris dhe qeverisjen e korporatave.

Burimet i kishin thënë më herët Reuters se Fiat Chrysler kishte zgjidhur dallimet kyçe me Francën rreth bashkimit të propozuar me Renault, pasi bisedimet mbi planin e lidhjes përparuan drejt një marrëveshjeje të mundshme të mërkurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...