Mercedes-AMG zhvillon motorin më të fuqishëm ndonjëherë me 4 cilindra - Bota Sot
Mercedes-AMG zhvillon motorin më të fuqishëm ndonjëherë me 4 cilindra

Auto

Mercedes-AMG zhvillon motorin më të fuqishëm ndonjëherë me 4 cilindra

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 07:46
Mercedes-AMG

Mercedes-AMG më në fund ka shpallur zyrtarisht specifikimet për motorin më të ri me katër cilindra 2.0-litër turbo, që merr emërtimin M 139.

Në versionin S, motori ofron 416 kuaj fuqi dhe mund gjeneratën e mëparshme A45 me 375 kuaj fuqi për të marrë titullin si motori më i fuqishëm me katër cilindra i prodhuar nga fabrika për një automjet prodhimi.

Vlen të përmendim motorin 2.0-litër me katër cilindra Mitsubishi Lancer Evolution FX-440 MR me 440 kuaj fuqi, por ishte i kufizuar vetëm në 40 njësi dhe vetëm në territorin e Mbretërisë së Bashkuar.

Në mënyrë specifike, versioni S i M 139 prodhon 416 kuaj fuqi dhe 500 Nm fuqi rrotulluese.

Ka gjithashtu një version standard të M 139 që prodhon 382 kuaj fuqi dhe 480 Nm fuqi rrotulluese. Të dy versionet e M 139 përdorin një turbo dyshe.

Motori peshon 160.5 kilogramë. Katër cilindrat kanë një vrimë 83 milimetër. M 139 mund të injektojë direkt ose indirekt përmes njësive thithëse të shumëfishta.

Ekzistojnë dy boshte që veprojnë me 16 valvula, dhe motori është në gjendje të rregullojë operimin e dy valvulave në të dy anët, dhe rregullon kohën e hapjes së tyre për anën e shkarkimit.

M 139 do të jetë i disponueshëm në disa varietete në një të ardhme të afërt. I pari që do të debutojë do të jetë Mercedes-AMG A45. Edhe GLB-Class do të marrë këtë motor gjithashtu.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat