Elon Musk thotë se një Tesla me gamë 640km është në zhvillim - Bota Sot
Elon Musk thotë se një Tesla me gamë 640km është në zhvillim

Auto

Elon Musk thotë se një Tesla me gamë 640km është në zhvillim

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 14:08
Tesla

Një nga arsyet pse konsumatorët janë ende në mëdyshje rreth makinave elektrike është për shkak të kilometrazhit.

E gjitha kjo vjen nga ditët e hershme të makinave elektrike të cilët kishin shirita jashtëzakonisht të shkurtër dhe kërkonin të ngarkoheshin vazhdimisht. Së bashku me mungesën e karikatorëve, u krijua një stigmë që rrethonte konceptin e EV-ve.

Gama e EV-ve është përmirësuar ndjeshëm gjatë viteve, dhe nëse jeni një tifoz i Tesla, mund të jeni të interesuar të mësoni se kompania mund të ketë një EV me një distancë 640 km në zhvillim. Gjatë një takimi aksionar të martën, drejtori ekzekutiv i kompanisë Elon Musk u citua të thoshte: “Nuk do të jetë shumë kohë përpara se të kemi një makinë prej 640 kilometrave”.

Për momentin, Tesla Model 3 është i aftë të arrijë një distancë deri në 500 km në një mbushje të vetme, ndërsa Modeli S me gamën më të gjatë është i aftë të shkojë deri në 600km.

Gjithashtu pritet që Roadster i dytë i gjeneratës së ardhshme të arrijë deri në 1000 kilometra. Është e paqartë nëse deklarata e Musk ishte për të treguar se një model i ri po vjen me një distancë 640km, ose nëse ata do të lëshojnë një përditësim për makinat e veta që mund të zgjasin gamën.

Kjo nuk është hera e parë që ne kemi parë Tesla të eksplorojë idenë e automjeteve me një distancë më të gjatë.

Shumë vite më parë, kompania kishte paraqitur një patentë për një paketë baterish që do t’i jepte automjeteve të saj një distancë deri në 600km.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat