Toyota brendi më i vlefshëm i makinave në botë - Bota Sot
Toyota brendi më i vlefshëm i makinave në botë

Auto

Toyota brendi më i vlefshëm i makinave në botë

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 14:16
Toyota

Toyota mbajti pozitën e markës automobilistike më të vlefshme në vitin 2019, ndërsa Mercedes dhe BMW renditen në pozitat dy dhe tre.

Këto tri brende të automobilave janë gjithashtu të vetmet që kanë qenë në gjendje të renditen mes 100 markave më të vlefshme në botë, sipas një studimi të kohëve të fundit nga Kantar Millward Brown.

Kështu, Toyota përfundoi në pozitën e 41-të, Mercedes është në pozitën 54 dhe BMW është prapa tij në vendin e 55. Të tre markat e automobilave ranë nga lista e 100 brendeve më të vlefshme në botë në krahasim me pozicionet e vitit 2018.

Sa i përket top 10 brendeve më të vlefshme në botë, prapa Toyota, Mercedes dhe BMW janë në radhë Honda, Ford, Nissan, Tesla, Audi, Volkswagen dhe Porsche.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat