Nissan shkurton 12.500 vende pune - Bota Sot
Nissan shkurton 12.500 vende pune

Auto

Nissan shkurton 12.500 vende pune

Më: 6 gusht 2019 Në ora: 09:30
Nissan

Nissan paralajmëroi tremujoren e fundi se po shkonte ‘buzë greminës’.

Dhe tani është e qartë se problemet e gjigantit të makinave nuk janë zgjidhur.

Prodhuesi i dytë më i madh i makinave në Japoni tha të enjten se fitimet janë zhdukur thuajse tërësisht gjatë tremujorit të parë të vitit.

Fitimet u zhytën me 99% krahasuar me tremujorin e parë të një viti më parë.

Të ardhurat, ndërkohë, ranë gati 13% krahasuar me një vit më parë.

Nissan tha se do të shkurtojë 12.500 vende pune nga fuqia e tij punëtore në mbarë botën.

Kompania shtoi se do reduktojë linjën e prodhimit me të paktën 10% deri në fund të vitit 2022.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...