Yamaha tash për tash heq dorë nga zhvillimi i makinave elektrike - Bota Sot
Yamaha tash për tash heq dorë nga zhvillimi i makinave elektrike

Auto

Yamaha tash për tash heq dorë nga zhvillimi i makinave elektrike

Më: 24 tetor 2019 Në ora: 15:55
Yamaha

Yamaha është një nga kompanitë që kohët e fundit ka planifikuar të zgjasë ofertën e saj për makinat, pasi ajo tashmë ka ndërtuar një reputacion për të prodhuar motoçikleta, mjete elektrike, pajisje audio dhe instrumente muzikore.

Por ndërsa gjërat qëndrojnë tani, ne ende nuk do të shohim një makinë Yamaha në rrugë për të ardhmen. Përkatësisht, kjo kompani japoneze ka pezulluar të gjitha projektet që lidhen me zhvillimin dhe prodhimin e makinave.

Kjo i dha fund koncepteve të paraqitura nga Yamaha në 2013 dhe 2015 për publikun, si njoftimi i një modeli të mundshëm serik.

Sipas Autocar, këto projekte u braktisën pasi prodhuesi japonez nuk mund të përballonte konkurrencën jashtëzakonisht të fortë të kompanive të tjera të automjeteve në treg.

"Makinat nuk janë më në planet tona afatgjata," tha zëdhënësi i Yamaha Naoto Hoire në Panairin e veturave në Tokio.

"Ne përfunduam se një makinë e vogël sportive që ishte planifikuar nuk mund t'i rezistojë konkurrencës së rivalëve," shpjegoi Hoire, duke aluduar në konceptin e Sport Ride.

Si kujtesë, kur u lansua në vitin 2015, kjo makinë sportive me dy ulëse kishte një konstruksion të fibrave të karbonit dhe një peshë nën 900 kg. Sipas njerëzve të Yamaha, koncepti u zhvillua më pas në vetëm pesë muaj, dhe teknologjia e prodhimit iStrem, e konceptuar nga projektuesi i automobilave Gordon Marie, u përdor për të krijuar trupin e trupit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat