Jaguar "freskon" F-Type

Auto

Jaguar "freskon" F-Type

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 13:12
Jaguar

Prodhuesi britanik premium Jaguar zbuloi një version të ridizajnuar të modelit të tij F-Type në coupe dhe kabrio.

F-Type "i rifreskuar" arrin me linja të hijshme, por më sportive, sisteme të teknologjisë më të mirë dhe një motor të ri.

Edhe pse është një ridizajnim, dizajnerët e Jaguar kanë ndryshuar pamjen e F-Type me një "hundë" më të ulur, fenerët me pozicion më agresivë që shfaqen "poshtë" kapuçit dhe shtrihen horizontalisht.

Ndryshimet në pjesën e pasme janë shumë më pak të dukshme, grupi i dritave ka marrë një formë më të "dendur", më të ulëta janë parakolpi dhe shpërndarësi në varësi të llojit të makinës.

Një ndryshim edhe më i madh është bërë në brendësi, me pult të ri digjital në vend të bordit tradicional analog, dhe një sistem multimedial 12.3 inç me Apple CarPlay dhe mbështetje Android Auto me aftësinë për të azhurnuar pa tel softuerin.

Për sa i përket vozitjes, tashmë ekzistojnë standarde 2.0-litra me katër cilindra me 2.0 cilindra dhe 3.0-litra V6 "turbo", si dhe modeli i ri 5.0-litra V8 me super-mbushës.

Versioni SVR tani është i disponueshëm në paketën R, me një mbresëlënëse 575 kuaj fuqi, kështu që F-Type përshpejton nga 0-100 km/orë për 3.5 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 299 km/orë.

V8 është ridizajnuar për Evropën me 444 kuaj fuqi, me të gjitha opsionet me makinë, dhe në këtë variant F-Type përshpejton për 4.4 sekonda.

Çmimi fillestar i F-Type të rifreskuar në Britaninë e Madhe është 63,100 euro për versionin coupe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat