Fernando Alonso teston modelin GR Yaris - Bota Sot
Fernando Alonso teston modelin GR Yaris

Auto

Fernando Alonso teston modelin GR Yaris

Më: 5 shkurt 2020 Në ora: 18:43
Toyota GR Yaris

Kampioni dy herë botëror në Formula 1, Fernando Alonso pati nderin të provonte Toyota GR Yaris.

Ai në Portugali, Fernando Alonso testoi Toyota GR Yaris dhe si duket ishte i hipnotizuar nga aftësitë e tij. Makina ka ende pseudonimin "raketë xhepi".

"Kjo veturë është kombinimi i përsosur i një makine sportive dhe performanca e mirë. Kjo makinë mund të drejtohet çdo ditë dhe ju hedh poshtë plotësisht sa më shpejt që të largohet nga garazhi, pasi do të shihni në kthesën e parë se është pak më mirë sesa prisni", tha Alonso.

Toyota GR Yaris i ri përmban një motor benzinë me tre cilindra 1.6 litra që mund të prodhojë 257 kuaj fuqi dhe 360Nm çift rrotullues me ndihmën e një transmetimi manual me gjashtë shpejtësi.

Toyota pretendon se modeli do të jetë në gjendje të arrijë 100 km/orë për 5.5 sekonda, dhe se shpejtësia e saj maksimale do të arrijë në 230 km/orë.

Ajo do të dalë në treg në Evropë më vonë këtë vit, kur edhe do të dihet edhe çmimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat