Askush nuk shet më shumë vetura elektrike sesa Tesla

Auto

Askush nuk shet më shumë vetura elektrike sesa Tesla

Më: 6 shkurt 2020 Në ora: 23:35
Foto ilustrim

Kompania e Elon Musk pati një shitje rekord në vitin 2019, veçanërisht falë Model 3.

Tesla në vitin 2019 kishte një rekord shitjesh, me 367,000 makina elektrike të regjistruar, duke e bërë atë më të mirën në shitjen e makinave elektrike. Kjo del nga një hetim nga Qendra e Menaxhimit të Automjeteve (CAM) në Bergisch Gladbach, e cila u botua këtë javë.

Në vendin e dytë është prodhuesi kinez BYD me 219,000 vetura. Grupet gjermane të automobilave BMW dhe Volkswagen vijnë në vendin e pestë dhe të gjashtë, siç shihet nga njoftimi për shtyp .

Deri tani, automjeti më i shitur nga Tesla ishte Model 3, siç thonë ata. Vetëm shitjet e këtij modeli ishin 300,000 copë. Për këtë, rreth 160.000 automjete në Shtetet e Bashkuara , rreth 100,000 në Evropë dhe 30.000 Kinë.

Infrastruktura e mbushjes së Teslas u zgjerua gjithashtu në masë. Në fund të vitit 2019 ishin në funksionim 16.104 pika të mbushjes, po thuajse 4,000 më shumë sesa në fillim të vitit.

Modeli i ardhshëm nga Tesla Y gjithashtu duhet të rrisë ndjeshëm shitjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat