Toyota pret rënie të fitimit për 80 për qind shkaku i pandemisë

Auto

Toyota pret rënie të fitimit për 80 për qind shkaku i pandemisë

Më: 12 maj 2020 Në ora: 10:57
Toyota

Njëri ndër prodhuesit më të mëdhenj të veturave në botë, Toyota nga Japonia, ka parashikuar rënie të fitimit deri në 80 për qind gjatë këtij viti shkaku i koronavirusit.

Zyrtarët e kësaj kompanie thanë të martën se kanë parashikuar që fitimi operues të jetë vetëm 4.7 miliardë dollarë gjatë vitit fiskal, që paraqet shifrën më të ulët në nëtë vitet e fundit.

Toyota tha se pret që këtë vit t’i shesë shtatë milionë vetura, dy milionë më pak se vitin e kaluar. Sidoqoftë, kompania paralajmëroi se është tepër e vështirë të parashikohet numri i shitjeve, sepse pritet që shifrat të dallojnë nga rajoni në rajon.

Përpos rënies së shitjeve për 20 për qind, Toyota tha se fitimi i kompanisë pritet të goditet edhe nga vlera e jenit japonez, që po forcohet përballë dollarit amerikan.
Pavarësisht situatës së vështirë, prodhuesi japonez ka filluar t’i rihapë gradualisht fabrikat në Evropë dhe Amerikë Veriore, shkruan “CNN”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat