​Lamborghini i jep lamtumirën panaireve të makinave - Bota Sot
​Lamborghini i jep lamtumirën panaireve të makinave

Auto

​Lamborghini i jep lamtumirën panaireve të makinave

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 20:38
Arkiv

Prodhuesi italian ka njoftuar se nuk do të marrë më pjesë në dyqanet tradicionale të makinave.

Panairet e mëdha ndërkombëtare të makinave gjithnjë e më shumë po humbasin rëndësinë, dhe kriza e koronavirusit ka prekur vetëm më tej këtë prirje në industrinë e automjeteve.

Ndërsa shumë prodhues të mëdhenj herë pas here kanë anashkaluar shfaqjet kryesore të makinave botërore, Lamborghini është i pari që vendosi të heqë dorë nga pjesëmarrja në këto ngjarje në të ardhmen.

"Ne kemi vendosur të mos marrim pjesë në shfaqjet e makinave sepse gjithnjë e më shumë besojmë se një marrëdhënie e ngushtë me klientët është thelbësore, dhe panairet e sotme të makinave nuk janë në përputhje me filozofinë tonë," tha kreu i marketingut i Lamborghini, Katia Bassi, në një intervistë për Autocar India.

Ndërsa Lamborghini nuk do të ketë më stenda në shfaqjet kryesore të makinave, kompania nuk heq dorë nga pjesëmarrja në disa ngjarje të tjera të makinave dhe shfaqjeve ekskluzive, siç është "Festivali i Shpejtësisë" në Goodwood, Angli, ose "Competition Elegance" në Pebble Beach, California.

Këto ngjarje janë bërë mini-ekspozita të makinave ekskluzive dhe super sportive vitet e fundit, pasi shumë kompani po mbajnë premierat botërore të modeleve të reja, të cilat më parë ishin të rezervuara kryesisht për Gjenevën, Frankfurtin ose Parisin.

Koncepti i ngjarjeve të tilla dhe të ngjashme është padyshim më shumë në përputhje me filozofinë e biznesit të Lamborghini sesa shfaqjet e makinave të ndjekura në masë, në mënyrë që të lidhen më mirë me blerësit e mundshëm.

Ky lajm është një goditje e re për panairet e makinave që janë tronditur nga kriza e koronavirusit, por edhe nga vendimet e mëparshme të prodhuesve të makinave që po kthehen gjithnjë e më shumë në ngjarje speciale dhe në internet për të lansuar modele të reja.

Disa ndryshime të mëdha ndodhën në kalendarin e panairit botëror edhe para pandemisë, kështu që panairi ndërkombëtar i Detroit, i cili u mbajt tradicionalisht në janar, u shty në qershor, por këtë vit nuk u mbajt për shkak të epidemisë, ndërsa Frankfurti mbeti pa ekspozitën e tij të famshme të makinave që u transferua në Munih.

Kujtojmë se deri më tani këtë vit, panairet në Gjenevë, Pekin dhe Nju Jork janë anuluar për shkak të koronavirusit, transmeton KosovaPress.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat