Maserati zbulon motorin e saj të parë, “Nettuno” V6 Twin-Turbo me 630 kuajfuqi - Bota Sot
Maserati zbulon motorin e saj të parë, “Nettuno” V6 Twin-Turbo me 630 kuajfuqi

Auto

Maserati zbulon motorin e saj të parë, “Nettuno” V6 Twin-Turbo me 630 kuajfuqi

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 14:17
Ilustrim

Maserati gradualisht po largohet nga motorët e Ferrarit, ndërsa tani ka prezantuar motorin e tyre krejtësisht të ndërtuar brenda shtëpisë.

I quajtur “nettuno”, ky motor është 3.0 litrësh V6 twin-turbo që peshon më pak se 220 kilogramë.

Ky motor prodhon 630 kuajfuqi dhe është motori i parë i ndërtuar nga Merserati në 20 vitet e fundit.

Motori do të debutojë me super veturën Merserati MC20 gjatë një panairi të organizuar nga vetë kjo kompani, më 9 dhe 19 shtatorë të 2020-ës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat