​Lincoln "vret" sedanin e tij të fundit

Auto

​Lincoln "vret" sedanin e tij të fundit

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 12:41
​Lincoln

Prodhuesi amerikan do të përfundojë prodhimin e modelit të famshëm Continental më vonë këtë vit.

Sipas Detroit News, Lincoln njoftoi që tani e tutje brendi do të përqendrohet në modele që kanë një perspektivë, të cilat, siç pretendojnë ata, janë SUV dhe makina plotësisht elektrike.

Kompania deklaron se është bërë e qartë se limuzinat klasike janë gjithnjë e më pak të kërkuara në tregun amerikan.

Për shkak të këtij fakti, prodhuesit e tjerë amerikanë po eliminojnë gradualisht modelet e sedanit nga oferta e tyre.

Lincoln nisi gjeneratën aktuale të Continental në vitin 2016, pasi ai model mungoi në treg për më shumë se dhjetë vjet.

Edhe pse fillimisht tërhoqi shumë vëmendjen e mediave dhe u takua me një pritje pozitive të publikut, Continental i ri nuk shit siç pritej.

Shumica e automjeteve në Shtetet e Bashkuara janë dorëzuar në vitin 2017, kur janë shitur 12,012 njësi, kështu që ai numër ra në vetëm 6.586 njësi vitin e kaluar.

Vendimi i menaxhimit të Lincoln për të shfuqizuar limuzinat është në përputhje me strategjinë e pronarit të asaj marke, kompanisë Ford, e cila tashmë ka vendosur të shfuqizojë sedanet si Fusion (në Evropë e njohim si Mondeo) dhe Taurus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat