Hyundai njofton tri modele elektrike - Bota Sot
Hyundai njofton tri modele elektrike

Auto

Hyundai njofton tri modele elektrike

Më: 11 gusht 2020 Në ora: 19:44
Tani Hyudani ka njoftuar tri modele elektrike.

Në vitin 2015, Hyundai zyrtarisht krijoi një gamë për makinat e saj luksoze të quajtur Genesis, dhe tani Ioniq është bërë e njëjtë, vetëm për automjetet elektrike.

Tani Hyudani ka njoftuar tri modele elektrike.

E para do të mbajë etiketën Ioniq 5, dhe është një kryqëzim elektrik bazuar në konceptin Hyundai 45 që debutoi vitin e kaluar në Motor Show Frankfurt.

Dhe modeli i dytë është sedani Ioniq 6, bazuar në konceptin Profeci në fillim të këtij viti, dhe versioni i prodhimit do të debutojë vetëm në vitin 2022.

Ioniq 7 është modeli i tretë që pritet, dhe është një SUV elektrike që do të shfaqet në fillim të vitit 2024. Modelet e reja do të përdorin një platformë të re të quajtur Electric Global Modular Platforma (E-GMP), e cila do të mundësojë mbushjen e shpejtë dhe interval të gjatë.

Qëllimi i kompanisë është që të bëhet prodhuesi i tretë më i madh i automjeteve “miqësore me mjedisin” deri në vitin 2025. 

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat