Ami, vetura të cilën mund ta vozisin 14-vjeçarët në Francë

Auto

Ami, vetura të cilën mund ta vozisin 14-vjeçarët në Francë

Më: 14 shtator 2020 Në ora: 10:36
Foto Ilustrim

Në shikim të parë, Ami i ri i Citroën, një makinë në formë kubi tejët estetike, po përmbush pasionet e vozitësve francez.

“Ne kemi shitur 500 në dy javët e para”, deklaroi Sylvie Krygier e Citroën në sallën e prodhuesve të makinave, shkruan The Guardian.

I klasifikuar si një katërkëndësh i lehtë, Ami është, thotë Citroën, makina është “objekt urban lëvizës”.

Tërësisht elektrik, makina me diametër 2.4 metra i gjatë dhe 1.4m i gjerë, me një shpejtësi maksimale prej 45 km / h (28mph) dhe një distancë prej 75 km (46 milje), ai mund të drejtohet në Francë pa licencë të plotë nga kushdo që është në moshën 14 vjeçare e lart.

Vetura vjen në edicionin bazë gri-dhe-portokalli, si dhe kushton 6,000 euro për t’u blerë tërësisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat