Lamtumirë naftë, kamionët e parë me hidrogjen nga Hyundai arrijnë në Zvicër

Auto

Lamtumirë naftë, kamionët e parë me hidrogjen nga Hyundai arrijnë në Zvicër

Më: 7 tetor 2020 Në ora: 21:16
Kamionet XCIENT

Grupi i parë i Hyundai-it prej shtatë kamionëve me karburant hidrogjeni XCIENT të mbështetur nga qelizat, u janë paraqitur klientëve të saj sot në Zvicër, duke filluar planin e kompanisë për të dorëzuar 1,600 automjete të tilla me emetime zero deri në vitin 2025.

Ky është rezultati i një ndërmarrje të përbashkët midis Hyundai Hydrogen Mobility (HHM) dhe firmës zvicerane H2 Energy. 50 prej tyre do të dalin në rrugë deri në fund të këtij viti.

Reuters raporton se klientët komercialë me qendër në Zvicër do të japin me qira kamionët nga HHM për të transportuar mallra në të gjithë vendin dhe do të mbështeten nga infrastruktura e stacionit të karikimit të hidrogjenit të sapo ngritur.

Kamionët XCIENT menaxhojnë rreth 400 km, falë një rezervuari hidrogjeni me 350 bar 32 kg. Hyundai thotë se këto automjete mund të rimbushen plotësisht brenda 8-20 minutash.

Ideja prapa këtij projekti është të zëvendësojë kamionët me naftë në tregjet që synojnë të zvogëlojnë përdorimin e lëndëve djegëse fosile, kështu që do të jetë me vlerë të ndiqni Hyundai dhe të tjerët në këtë hapësirë ​​në të gjithë Evropën për të parë se si do të shkojnë gjatë viteve të ardhshme.

Toyota gjithashtu bëri lajmin në fillim të kësaj jave pasi njoftoi planin e saj për të ndërtuar një kamion me karburant të tillë për Amerikën e Veriut, me synimin për të paraqitur një prototip brenda gjysmës së parë të 2021. 

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat