Mercedes mori një vendim drastik: Ne po tërhiqemi sepse nuk mund ta fitojmë këtë ‘garë’

Auto

Mercedes mori një vendim drastik: Ne po tërhiqemi sepse nuk mund ta fitojmë këtë ‘garë’

Më: 8 nëntor 2020 Në ora: 16:49
Mercedes

Në Mercedes arritën në përfundimin se nuk ia vlen të investohet në këto teknologji.

Dhe termi “këto” për fat të mirë i referohet vetëm teknologjive të caktuara, dhe atyre që nuk do të ndikojnë në përvojën e Mercedes.

Gjegjësisht, kompania e famshme, ende nën udhëheqjen e Dieter Zetsche, filloi garën për zhvillimin e sistemeve të drejtimit autonom. Pesë vjet më parë, ata prezantuan konceptin F 015 Luxury si një njoftim për makinat e së ardhmes

Tani, në rrethana të reja dhe nën udhëheqje të re, disa përparësi të tjera janë shfaqur. Siç ka mësuar Redaktionsnetzwerk në Gjermani, besohet se fitimet e vazhdueshme dhe të forta janë më të rëndësishme sesa kërkimi për inovacion.

“Konvertimi në një ofrues të lëvizshmërisë është një gjë e së kaluarës. Ne po largohemi nga kjo. Ju nuk mund të bëni para në ndarjen e makinave. Investitorët tanë nuk presin vetëm të shesin, ata duan të bëjnë një fitim”, tha një zëdhënës i Mercedes.

Më poshtë mund të zbulojmë se Mercedes nuk po merr më pjesë në garën për nivelin 5 të sistemeve të vozitjes autonome, dhe deklarata thotë: “Ne nuk garojmë në gara në të cilat nuk mund të fitojmë”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat