Mercedes 300SL Gullwing i “restauruar” – duket një veturë perfekte, sikurse të ishte prodhuar sot

Auto

Mercedes 300SL Gullwing i “restauruar” – duket një veturë perfekte, sikurse të ishte prodhuar sot

Më: 10 nëntor 2020 Në ora: 11:28
Mercedes 300SL

Çdo makinë meriton trajtim adekuat, veçanërisht kur bëhet fjalë për modele të rralla siç është sigurisht Mercedes-Benz 300SL Gullwing.

Mercedes 300SL Gullwing është një veturë e rëndësishme për historinë e të gjithë industrisë së automobilave dhe është prodhuar në vetëm 3,258 kopje.

Ajo është një veturë e bukur sportive, nga të parat në histori që përdor një sistem mekanik të injektimit të karburantit. Një kopje e kësaj kryevepre të vërtetë është restauruar plotësisht.

Image

Restaurimi u bë nga ekspertët e kompanisë Thornley Kelham, dhe pronari kishte “vetëm një kërkesë”, ai donte që makina të ishte në gjendje perfekte dhe në një ngjyrë që nuk është argjend, raporton Autoblog.

Një inspektim i hollësishëm zbuloi se ai kishte përjetuar një përplasje ballore, prandaj u përdorën pjesë të Roadster. Për fat të mirë, shasia ishte në gjendje të mirë, kështu që nuk u kërkua rindërtim i saj. Sidoqoftë, motori 3.0 litërsh kërkonte një rifreskim të plotë.

Shumë nga pjesët origjinale u blenë të reja, duke përfshirë një numër përbërësish mekanikë, përfshirë edhe dritat e brendshme.

Image

Kompania vlerëson se një shumë prej gjashtë shifrash është caktuar vetëm për pjesët e saj.

Rezultati përfundimtar është vërtet mbresëlënës sepse 300SL duket sikur sapo doli nga linja e prodhimit – mbase edhe më i mirë. 

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat