Gjermanët një hap përpara tjerëve, bateritë e tyre mund të përshkojnë një distancë prej 2 mijë kilometrash

Auto

Gjermanët një hap përpara tjerëve, bateritë e tyre mund të përshkojnë një distancë prej 2 mijë kilometrash

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 23:10
Foto ilustrim

Revolucionet e baterive po zhvillohen rregullisht nga laboratorët kërkimor.

Zakonisht ekziston vështirësia për të vënë në praktikë gjetjet shkencore dhe për të prodhuar një zhvillim të vogël në shkallë industriale. Një lloj i ri i teknologjisë thuhet se tashmë e ka lënë pas këtë pengesë.

Në një projekt të përbashkët kërkimor midis Instituteve gjermane Fraunhofer dhe institutit shtetëror holandez të kërkimit organizata holandeze (TNO), u zhvillua një teknologji baterie që premton një rritje të jashtëzakonshme në gamën për makinat elektronike.

Për të qenë në gjendje të realizojmë bateri të tilla, tashmë është themeluar një kompani – SALD BV për prodhimin në masë industriale. Me procesin e patentuar të quajtur Depozitimi i Shtresës Atomike Hapësinore (SALD), bateritë që prodhohen mund premtojnë një diapazon deri në 2,000 kilometra për makinat elektronike dhe gjithashtu mund të karikohen shumë më shpejt se bateritë konvencionale.

“Bateritë SALD jo vetëm që ofrojnë tre herë më shumë distancë për makinat elektronike sesa qelizat e baterive të sotme, por gjithashtu mund të karikohen pesë herë më shpejt”, thotë SALD BV.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat