Nissani investon 15.6 miliardë euro në automjete elektrike

Auto

Nissani investon 15.6 miliardë euro në automjete elektrike

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 12:23
Nissan

Nissan njoftoi se do të shpenzojë 15.6 miliardë euro gjatë pesë viteve të ardhshme për të përshpejtuar elektrifikimin e automjeteve, duke synuar të arrijë rivalët në një nga zonat me rritje më të shpejtë për industrinë e automobilave.

Kjo është hera e parë që prodhuesi numër tre i veturave në Japoni, një nga prodhuesit e parë të automjeteve elektrike (EV) të tregut masiv në botë me modelin e tij Leaf më shumë se një dekadë më parë, po zbulon një plan gjithëpërfshirës elektrifikimi.

Nissan do të shpenzojë dy herë më shumë se sa në 10 vitet e mëparshme për një pjesë të tregut të automjeteve elektrike, pasi rivalët, përfshirë Toyotan dhe kompanitë më të reja si Tesla, do të ecin përpara me planet e tyre për automjete elektrike.

Nissan tha të hënën se do të prezantojë 23 automjete të elektrizuara deri në vitin 2030, duke përfshirë 15 automjete elektrike (EV) dhe dëshiron të reduktojë kostot e baterive litium-jon me 65 për qind brenda tetë viteve. Gjithashtu planifikohet të prezantojë të gjitha bateritë e gjendjes së ngurtë që mund të ndryshojnë lojën deri në mars të vitit 2029.

Këto angazhime, tha shefi ekzekutiv Makoto Uchida, do t'i bëjnë EV-të të përballueshme për më shumë shoferë.

"Ne do të avancojmë përpjekjet tona për të demokratizuar elektrifikimin", tha ai në një prezantim në internet.

Disa analistë nuk ishin të impresionuar me planin e Nissanit, duke vënë në dukje se tashmë ishte prapa rivalëve në lojën e elektrifikimit.

Nissan, megjithatë, nuk është zotuar të braktisë automjetet me benzinë.

Nissan në korrik premtoi 1.4 miliardë dollarë me partnerin e saj kinez Envision AESC për të ndërtuar një fabrikë gjigante baterish në Britani që do të fuqizojë 100 mijë automjete në vit, duke përfshirë një model të ri crossover. Rivalët, duke përfshirë Toyotan, e cila gjithashtu refuzoi të nënshkruajë premtimin e Glasgowit, po rrisin gjithashtu prodhimin e baterive.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat