Toyota është vetura më e kërkuar në internet në vitin 2021

Auto

Toyota është vetura më e kërkuar në internet në vitin 2021

Më: 14 janar 2022 Në ora: 06:58
Ilustrim

Toyota ishte vetura më e kërkuar në 47 nga 154 vendet e analizuara, me 31 për qind, krahasuar me 34.8 për qind në vitin 2020. Në vendin e dytë është BMW-ja, dhe në vendin e tretë është Mercedes-Benz, raporton Comparethemarket.com.

Audi, Kia, Hyundai, Tesla, Renault, Ford dhe Honda janë në listën e 10 markave më të kërkuara sipas Google Search. Toyota ishte më e kërkuara si në 2020 ashtu edhe më 2018, dhe në vitin 2019 lider në internet ishte BMW. Rënia e lehtë e markës Toyota, nga 34.8 në 31 për qind, është për shkak të rritjes së interesit për markat Audi dhe Hyundai.

Toyota ishte marka më e kërkuar në 47 vende, BMW në 29 dhe Mercedes-Benz në 23. Këto tre marka kanë qenë në krye në katër vitet e fundit, dhe ndryshimi i vetëm ishte në vitin 2019, kur BMW ishte lider. Toyota, BMW dhe Mercedes-Benz vazhduan të dominojnë kërkimet e Google në mbarë botën në vitin 2021 dhe ruajtën tre pozitat e para për të dytin vit radhazi. Ndërsa Mercedes mbetet në vendin e tretë, ka marrë disa përqindje nga Toyota dhe BMW. Kjo reduktoi ndjeshëm hendekun.

Rritjen e interesit për automjetet elektrike e tregon Tesla, e cila në vitin 2021 ishte marka më e kërkuar e internetit në Hong Kong, Izrael, Macau, Singapor dhe Kinë. Tesla është marka e dytë ose e tretë më e kërkuar në Austri, Bahamas, Botsvana, Kongo, Kroaci, Finlandë, Guinea, Islandë, Kuvajti, Madagaskari, Maltë, Norvegji, Palestinë, Ruandë, Afrikë të Jugut, Koreja e Jugut, Siri, Shtetet e Bashkuara dhe Jemen.

Audi ka dyfishuar numrin e vendeve në të cilat u shfaq si kërkimi i parë, duke u ngjitur nga vendi i gjashtë në të katërtin. Suzuki, i cili nuk është renditur si një nga kërkimet më të mira globalisht që nga viti 2018, është rishfaqur si një kërkim kryesor në disa vende, ndërsa Rolls-Royce dhe Mazda ishin në krye në një vend për herë të parë që nga viti 2018.

Ford, Volvo, Nissan dhe Peugeot po humbasin mbështetjen në internet – renditja e secilës markë ka rënë me të paktën tre vende. Është interesante se Volkswagen, Mitsubishi dhe Alfa Romeo u larguan nga gara dhe nuk erdhën në listën e markave më të kërkuara të automjeteve në asnjë vend që nga 2011.

Lista e plotë për vitin 2021 (numri i vendeve në të cilat një markë e caktuar kryesonte):

1. Toyota – 47

2. BMW – 29

3. Mercedes-Benz – 23

4. Audi – 11

5. Kia – 7

6. Hyundai – 6

7. Tesla – 5

8. Renault – 4

9. Ford – 4

10. Honda – 3

11. Suzuki – 2

12. Fiat – 2

13. Chevrolet – 2

14. Volvo – 2

15. Nissan – 2

16. Lexus – 2

17. Peugeot – 1

18. Rolls-Royce – 1

19. Mazda – 1

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat