Më të forta janë makinat e vjetra apo të reja? Ja prova… - Bota Sot
Më të forta janë makinat e vjetra apo të reja? Ja prova…

Auto

Më të forta janë makinat e vjetra apo të reja? Ja prova…

Më: 24 maj 2017 Në ora: 05:39
Sikur kjo përplasje e veturave që lëviznin me nga 100 kilometra në orë, të ndodhte në jetën reale, të pranishmit në veturën e vjetër nuk do ishin gjallë, derisa ata në të renë do dilnin të pa lënduar.

Kompania “Toyota” ka bërë një simulim, duke përplasur një “Carolla” të prodhuar më 1998, si dhe modelin nga e njëjta seri që është prodhuar para dy vitesh.

Filmimi i postuar më poshtë, tregon se sa shumë është dëmtuar makina që është 20 vjet më e vjetër, në krahasim me atë që është shumë më e re.

Pos forcimit të strukturës së pjesës së përparme, në modelin e ri janë shtuar edhe shumë “airbag”, në mënyrë që lëndimet në njerëz të jenë më të lehta.

Sikur kjo përplasje e veturave që lëviznin me nga 100 kilometra në orë, të ndodhte në jetën reale, të pranishmit në veturën e vjetër nuk do ishin gjallë, derisa ata në të renë do dilnin të pa lënduar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat