Vetura e bazuar në bimë ndërtohet nga disa studentë - Bota Sot
Vetura e bazuar në bimë ndërtohet nga disa studentë

Auto

Vetura e bazuar në bimë ndërtohet nga disa studentë

Më: 4 qershor 2017 Në ora: 18:22
Vetura e bazuar në bimë

Studentë nga Universiteti Teknologjik zbuluan të mërkurën makinën e parë “biocomposite” në botë, të quajtur Lina.

Prezantimi u bë në kampusin e universitetit.“Ne kemi zhvilluar një material me bazë bio, i bazuar tek bima e lirit, që ne e përdorim si strukturë në makinë.

Pra, shasia, trupi i makinës dhe të brendshmet e saj, kanë bazë materiale bio”, tha menaxheri i ekipit, Quinten Oostvogel Ruptly.Bima e lirit rritet thuajse kudo në Evropë.

“Fabrika ka fibra shumë të forta dhe të gjata që ne mund t’i përdorim në përbërësit tanë dhe së bashku me bërthamën e bazuar në bio nga panxharet e sheqerit, ne kemi qenë në gjendje të ndërtojmë një shasi të plotë të veturës i bazuar në materiale bio”, vazhdoi Oostvogel.

Makina është elektrike, dhe materialet e tij të lehta (Lina peshon vetëm 300 kilogramë) do të thotë se përdor energji më ngadalë.

Hapi i ardhshëm për “Lina” dhe ekipin e dizajnit është që të përpiqen dhe të marrin një numër licence për makinën, e cila do t’i mundësojë asaj të lëvizë në rrugë publike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat