Miliarderi e çon veturën e tij në Mars - Bota Sot
Miliarderi e çon veturën e tij në Mars

Auto

Miliarderi e çon veturën e tij në Mars

Më: 6 shkurt 2018 Në ora: 18:52
Vetura

Themeluesi i Tesla, Elon Musk ka postuar në rrjetet sociale një animacion mahnitës, duke zbuluar se si ai do të nisë sot makinën e tij elektrike drejt planetit Mars, teksa ajo qëndron në bordin e raketës SpaceX, më e fuqishmja e prodhuar ndonjëherë në histori. në botë.

Miliarderi, i cili është CEO i kompanisë SpaceX të raketave private, tha se anija kozmike e Falcon Space do të mbajë në bordin e saj një Tesla Roadster të kuqërremtë, të vitit 2008 në një udhëtim miliarda vjeçar në hapësirë.

Një video e postuar në llogarinë e Musk në Instagram tregon se si super raketa, me një fuqi të barabartë me më shumë se 18,700 avionë, do të ngrihet nga Florida në fluturimin e parë të saj në orën 13:30 ET (6:30 GMT).

Tri bërthamat e ripërdorueshme të artizanatit do të ndahen nga moduli kryesor, që përmbajnë makinën e Muskut, pas nisjes dhe kthimit në Tokë, tregon animacioni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test