Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur - Bota Sot
Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur

Auto

Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur

Më: 13 mars 2018 Në ora: 19:36
Kreu i prodhuesit gjerman të automjeteve, “Volkswagen”

Kreu i prodhuesit gjerman të automjeteve, “Volkswagen”, Mathias Muller, njoftoi sot një investim prej 20 miliardë eurosh në motorët elektrikë, duke theksuar se është i bindur në një rilindje të motorëve dizel, sepse ai e gjykon si të mundur që të bashkëjetojnë këto teknologji të së kaluarës dhe të ardhmes.

“Jo vetëm që shpresoj që dizeli nuk ka vdekur, por jam i bindur se është duke u përballur me një rilindje”, vlerësoi ai në Berlin, 

Ky grup i përbërë nga 12 marka (Audi, Porche, Skoda, etc) synon që për vitin 2030 të ketë një version elektrik për çdo model që prodhon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test