Cilat brende të veturave kanë blerësit më besnikë? - Bota Sot
Cilat brende të veturave kanë blerësit më besnikë?

Auto

E hënë, 22 tetor 2018

Cilat brende të veturave kanë blerësit më besnikë?

Më: 15 mars 2018 Në ora: 16:31
ilustrim

Analiza më e re ka treguar se Mercedes është brendi më i vlefshëm i automobilave në botë, por kjo nuk do të thotë se ka edhe blerësit më besnikë.

Sipas hulumtimit të gjerë në SHBA të Edmunds, blerësit e veturave japoneze janë më besnikët, pasi gjatë vendosjes për blerjen e modelit të radhës blejnë serish të njëjtën markë.

Në hulumtim janë përfshirë madje 13,9 milionë automjete, të cilat janë blerë në periudhën 2007-2017, ndërsa rezultatet tregojnë se blerësit më lojalë janë ata të Toyota, Subaru dhe Honda.  Në mesin e pesë të parëve janë edhe dy brende të kompanive amerikane, Ram dhe Chevrolet. 

Rezultatet tregojnë se në vitin 2017, madje 63% pronarë të automjeteve Toyota vendosin serish të blejnë automobilin e të njëjti prodhues, derisa në rastin e Subaru këtë e vendosin 61%, në rastin Honda 60%. 

Më së paku besnik ndaj markave të tyre të automobilave sipas këtij studimi janë  pronarët e veturave  MINI, FIAT, Mitsubishi, Chrysler, Smart dhe Dodge.  Pasojnë blerësit e Audi (47%) dhe Land Rover (40%). Mercedes ndërkaq ka vetëm 39%, pasuar nga Volvo (26%), Jaguar (24%) dhe Infiniti me 22%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test