Automjetet BMW mund të hakohen nga telefoni celular - Bota Sot
Automjetet BMW mund të hakohen nga telefoni celular

Auto

E martë, 16 tetor 2018

Automjetet BMW mund të hakohen nga telefoni celular

Më: 24 maj 2018 Në ora: 08:47
Ilustrim

Rreziqet në sistemet kompjuterike të modeleve aktuale BMW lejojnë sulmuesit të marrin kontrollin e automjetit.

Në përgjithësi, kërkuesit e sigurisë nga Keen Security Lab kanë zbuluar 14 vrima të sigurisë në automjetet aktuale BMW.

BMW thuhet se tashmë është përgjigjur dhe ka mbushur vrimat e para të sigurisë. Sipas studiuesve të sigurisë, BMW seri 3, 5, 7, i dhe X janë të prekura. Modelet me dobësitë datojnë që nga viti 2012.

Për të rimarrë kontrollin e sistemeve të automjeteve, sulmuesit do të ketë nevojë për një flash drive USB përgatitur në automjet të lidhur . Por do të ishte gjithashtu e mundur të shfrytëzoheshin disa nga dobësitë përmes celularit. Gjithashtu nëpërmjet Bluetooth mund të depërtojnë në sistemin kompjuterik të modeleve BMW.

Sidoqoftë, kërkohet një përpjekje e madhe relative për të gjitha variantet e sulmeve, pasi që boshllëqet e ndryshme të sigurisë do të duhej të kombinoheshin dhe shfrytëzoheshin së bashku. Detaje të mëtejshme rreth dobësive nuk duhet të publikohen deri në vitin 2019 – për arsye sigurie, siç thonë ata.

Që në vitin 2015, u zbulua një dobësi në sistemin ConnectedDrive të automjeteve BMW . Hajdutët e makinave teknikisht mund të kenë mundësi të hapin dyert e 2.2 milion automjeteve BMW në mbarë botën nëpërmjet telefonit celular .

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test