Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare - Bota Sot
Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Auto

E premte, 19 tetor 2018

Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Më: 7 qershor 2018 Në ora: 00:44
Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Kompania ajrore Emirates Airline ka zbuluar një suitë të re të klasit të parë në bordin e avionit të saj të fundit që përmban dritaret virtuale.

Në vend që të shohin direkt jashtë, udhëtarët shohin imazhe të projektuara nga jashtë aeroplanit duke përdorur kamerat me fibra optike.

Linja ajrore thotë se hap rrugën për heqjen e të gjitha dritareve nga aeroplanët e ardhshëm, duke i bërë ato më të lehta dhe më të shpejta.

Presidenti i kompanisë, Sir Tim Clark tha se imazhet ishin “aq të mira, është më mirë se me syrin natyral”.

Dritaret virtuale mund të gjenden në kabinën e klasit të parë të avionit më të ri të Emirateve Boeing 777-300ER.

Sir Tim i tha BBC se qëllimi përfundimtar ishte që të kishte avionë pa dritare fare.“Imagjinoni tani një avion si ju jeni në konvikt pa dritare, por kur hyni brenda, ka dritare”, tha ai.

“Tani ju keni një avion që nuk ka dobësi strukturore për shkak të dritareve. Avionët janë më të lehtë, avioni mund të fluturojë më shpejt, do të djegin më pak karburant dhe do të fluturojnë më lart”,  ka theksuar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test