Mazda vendos turbo-mbushësin në CX-5 - Bota Sot
Mazda vendos turbo-mbushësin në CX-5

Auto

E martë, 20 nëntor 2018

Mazda vendos turbo-mbushësin në CX-5

Më: 24 qershor 2018 Në ora: 22:15
Mazda

Megjithëse Mazda ka shkuar duke ulur vëllimin e motorit, situata e tregut mund të përmbysë planet e prodhuesit japonez.

Spekulohet se Mazda po planifikon të vendosë turbo-mbushësin e ri 2.5 litra në modelin e ri të tretë në rangun e vet. 

Agregati në fjalë është pranuar edhe nga konsumatorët në modele të mëdha sedan Mazda 6 dhe SUV CX-9, dhe në vijim ndoshta do të jetë më i vogël se CX-5.

Për momentin, CX-5 ofron vetëm Skayctiv me katër cilindra 2.0-litër me 157 kuaj fuqi dhe një me 2.5 litra që siguron 190 kuaj fuqi. 

Nga ana tjetër, turbo me 2.5 litra ka 230 kuaj fuqi dhe ka një version që siguron 250 kuaj fuqi, sa i përket modelit CX-9. 

Nuk ka njoftim se kur do të jetë zyrtarisht i disponueshëm në CX-5 ose sa "kuaj" do të jenë në dispozicion. 

Pritet në fund të këtij viti ose më së voni deri në fillim të vitit të ardhshëm, ose ndoshta në debutimin e gjeneratës së re të Mazda 3. 

Megjithëse turbo-dizeli do të jetë më i pranishëm në makinat e Mazda, ky prodhues nuk heq dorë nga versioni me naftë, kështu që Mazda 6 me agregatin dizel Skyactiv-D është e pranishme edhe në SHBA.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test