Avion konceptual Boeing mund të fluturojë nga Nju Jork në Londër për 2 orë - Bota Sot
Avion konceptual Boeing mund të fluturojë nga Nju Jork në Londër për 2 orë

Auto

E martë, 20 nëntor 2018

Avion konceptual Boeing mund të fluturojë nga Nju Jork në Londër për 2 orë

Më: 27 qershor 2018 Në ora: 14:20
Boeing

Boeing ka zbuluar një avion që do të jetë në gjendje të lëvizë pasagjerët nga Nju Jorku në Londër në vetëm dy orë.

Aeroplani hipersonik do të fluturojë pothuajse tre herë më shpejt se Konkordi legjendar – i cili u çaktivizua në vitin 2003 – dhe lundrimi në 95.000 këmbë, rreth 3 mijë metra më lart se paraardhësi i saj supersonik.

Koncepti i aviont, i cili u zbulua në Institutin Amerikan të Aeronautikës dhe Astronautikës Aviation 2018 konferencë në Atlanta, është pjesë e një plani zhvillimi me rreze të gjatë me të dy aplikacionet komerciale dhe ushtarake.

“Ne jemi të ngazëllyer për potencialin e teknologjisë hipersonike për të lidhur botën më shpejt se kurrë më parë,” tha Kevin Bowcutt, shkencëtari kryesor i hypersonics në Boeing, në një njoftim për shtyp.

Avioni pritet të hyjë në shërbim vetëm në fund të viteve 2030.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test