Seria e re BMW-së arrin në tetor - Bota Sot
Seria e re BMW-së arrin në tetor

Auto

Seria e re BMW-së arrin në tetor

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 14:13
BMW

Pritet që gjenerata e shtatë e modelit më të shitur BMW do të debutojë në panairin e ardhshëm të automobilave në Paris.

Seria e tretë BMW ka ekzistuar që nga viti 1975, dhe gjatë 40 viteve të fundit, prodhuesi bavarez ka ofruar gjashtë gjenerata të këtij modeli.

Versioni i tanishëm është lansuar në fund të vitit 2011 dhe pas shtatë vjetëve ishte koha për zëvendësimin e tij. Modeli i ri ka emrin e markës G20. Prototipat e testit të parë të serisë së re 3 u regjistruan në fillim të vitit 2016. Që atëherë, disa fotografi "spiunuese" të kopjeve para-prodhuese të maskuara janë botuar në disa raste.

Sa i përket dizajnit, pritet që modeli i ri të krahasohet në mënyrë elegante me paraardhësit e tij, me modernizimin e nevojshëm që zbukuron gjeneratën e fundit të modeleve BMW.

Pamja e re do të shfaqë dritat e lehta dhe ndriçimet, si dhe një grilë më të madhe. Është e mundur që Seria e re 3 do të jetë pak "e rritur" në krahasim me gjeneratën e tanishme të këtij modeli.

Në shkurt, u shfaq informacioni i parë mbi makinën e serisë së re 3. Raporti përmban pesë versione benzine, 6 motorë dizel dhe dy hibride plug-in.

Benzina bazë është 318i me 150 kuaj fuqi, me 8 shpejtësi, derisa 320i do të ketë 204 kuaj fuqi.  Varianti 320i Efficient Dynamics do të ketë 170 kuaj fuqi, ndërsa modeli 330i ka motor me 265 kuaj fuqi, me tetë shpejtësi. Në krye të ofertave për blerësit do të jenë varianti M340i me 380 kuaj fuqi.  Dizeli bazik është 316d me 136 kuaj fuqi, pasuar nga 318d me 163 kuaj fuqi.

BMW 320d do të ketë 204 kuaj fuqi, BMW 325d siguron 238 kuaj fuqi, ndërsa varianti 330d do të ketë 265 kuaj fuqi.

Në krye të ofertës së naftës do të jetë M340d me 320-340 kuaj fuqi, me tetë-shpejtësie dhe xDrive.

BMW 325e iPerformance dhe iPerformance 330e do të kenë 230 kuaj fuqi, përkatësisht 265, një transmetim automatik me shpejtësi tetë-shpejtësie dhe xDrive.

Në të ardhmen BMW do të lëshojë një version tërësisht elektronik të serisë së re 3, e cila do të rivalizojë modelin 3 të Teslës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat