Hyundai pickup, një model lifestile për të rinjtë - Bota Sot
Hyundai pickup, një model lifestile për të rinjtë

Auto

Hyundai pickup, një model lifestile për të rinjtë

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 13:36
Koncepti Santa Cruz

Koncepti Santa Cruz pick-up nga viti 2015 duhet të marrë versionin e prodhimit në vitin 2020.

Hyundai Santa Cruz mori dritën jeshile për prodhimin serial deri në vitin 2016, por prodhuesi korean është ende duke punuar në hartimin përfundimtar të automjetit.

"Ne sapo kishim një takim ku kemi diskutuar hartimin e makinave të prodhimit", ka konfirmuar Kyong Su Li, drejtor i Hyundai Motor America në një intervistë me Byronë Detroit, duke shtuar se pick-up do të nisë së prodhuari në 2020.

Ndryshe nga shumica e automjeteve tradicionale në tregun amerikan, Hyundai Santa Cruz nuk do të jetë një makinë klasike e punës, por një model lifestile.

Prodhuesi korean do të zhvillojë platformë të veçantë mekanike të bazuar në karroceri klasike, dhe se do të përdorë atë ekzistues që është e bazuar në SUV Hyundai Tucson. Kjo është arsyeja pse kostot e zhvillimit dhe të prodhimit të një modeli të ri do të jenë më të ulëta, transmeton KosovaPress.

Ndërkohë që koncepti përdori një motor nafte, në versionin e prodhimit pritet një benzinë me katër cilindra 1.6 litra turbo ose motor me benzinë 2.4 litra.

Hyundai synon t'ua ofrojë Santa Cruz kryesisht klientëve më të rinj, deri në moshën 30-vjeçare, si një makinë lifestile me çmim 19.000 dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...