BMW Serie 3 shkëlqen në Paris - Bota Sot
BMW Serie 3 shkëlqen në Paris

Auto

BMW Serie 3 shkëlqen në Paris

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 17:36
BMW Serie 3

Në hapje të panairit të veturave në kryeqytetin francez, kompania gjermane ka prezantuar serinë e tretë të saj, një ditë pas publikimit të fotove të këtij modeli.

BMW Serie 3 për 2019 është 76 mm më e gjatë se modeli aktual nga gjenerata e gjashtë, derisa distanca ndërmjet boshteve është rritur për 41 mm. 

Automobili i ri është më i gjerë në krahasim me pararendësin për 43 mm në nivelin e boshteve të përparme dhe 21 mm në boshte e pasme.

Serie 3 është më i lehtë deri në 55 kg në krahasim me gjeneratën e kaluar, derisa koeficienti i rezistencës së ajrit është 0,26.

Në tregun evropian vetura do të jetë e pranishme me pesë motorë:  -benzinë me katër cilindra 320i disponon me 184 kuaj fuqi, ndërsa 330i me 258 kuaj fuqi.  -dizel me katër cilindra 318d me 150 kuaj fuqi dhe 320d me 190 kuaj fuqi.

Në fillim, i vetmi gjashtëcilindrësh i rregullt në ofertë do të jetë 330d me 265 kuaj fuqi. Është gjithashtu versioni i vetëm i serisë së re BMW 3 që do të jetë në dispozicion në fillim të shitjes me një makinë me 4 boshte. Më vonë, BMW do të zgjerojë gamën e M340i të fuqishëm, të mundësuar nga një benzinë e rregullt me 6 cilindra 3,0 turbo me 387 kuaj fuqi.

Ekziston edhe një hibrid 330e që do të jetë gjithashtu në dispozicion deri në fund të vitit 2019.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...