Shkoda e parë SUV elektrike arrin në vitin 2020 - Bota Sot
Shkoda e parë SUV elektrike arrin në vitin 2020

Auto

E martë, 16 tetor 2018

Shkoda e parë SUV elektrike arrin në vitin 2020

Më: 4 tetor 2018 Në ora: 19:10
Shkoda e parë SUV

Prodhuesi çek njoftoi lansimin e makinës së parë të tij plotësisht elektrike në dy modele të ndryshme në vitin 2020.

Vetura e parë elektrike e Shkodës bazohet në konceptin Vision E dhe platformën e re MEB të Volkswagen.

Shkoda planifikon të ofrojë dy variante - praktike dhe të orientuara në stil, dhe e para që do të mbërrijë do të jetë me madhësi të mesme si Kodiaq, me të gjitha avantazhet e makinës elektrike.

Prodhuesi çek mund të prezantojë dy koncepte të ndryshme vitin e ardhshëm si një hyrje në një model prodhimi që do të zbulohet në gjysmën e parë të 2020. Kjo është një strategji që VW përdor me I.D elektrike të saj.

Gjithashtu, Shkoda ka konfirmuar se modeli i saj i parë i bazuar në platformën MEB do të jetë më i madh se makinat e njoftuara nga VW dhe SEAT, të cilat pritet të jenë një hatchback me pesë dyer.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test