Shkoda Octavia me agregate të avancuara TSI - Bota Sot
Shkoda Octavia me agregate të avancuara TSI

Auto

Shkoda Octavia me agregate të avancuara TSI

Më: 17 tetor 2018 Në ora: 17:02
Shkoda Octavia

Modeli më i shitur i prodhuesit çek Shkoda, Octavia, më në fund mori turbo-mbushësit e ri në përputhje me standardet ekologjike WLTP.

Megjithëse Volkswagen Golf ka kohë që ka marrë këto njësi, Octavia i ridizajnuar vetëm tani janë zëvendësuar nga 1.4 dhe 1.8 litërsh TSI me 1.5 dhe 2.0 TSI.

TSI 1.5 i ri disponon me 150 kuaj fuqi dhe me një cilindra sistemi për mbyllje dhe turbinë e re e cila duhet të rrisë efikasitetin.

Nga ana tjetër, në vend të 1.8 është paraqitur agregati më i madh TSI 2.0 me 190 kuaj fuqi dhe konsumi mesatar sipas standardeve WLTP duhet të jetë rreth 6 l/100 km.

Octavia me njësi të re 2.0-litra përshpejton 0-100 km/h në 7.3 sekonda, e cila është më e shpejtë se RS TDI Octavia, e cila ka dalë jashtë prodhimit.

Shkoda në Octavia vazhdon të ofrojë versionet hyrëse me 1.0-litër tre-cilindër TSI turbo-benzinë dhe 1.6-litërsh TDI turbo-dizel me 115 kuaj fuqi, me ndërrues automatik prej shtatë shpejtësive.

Sa i përket çmimit, megjithëse ka performancë të shkëlqyeshme, TSI me 2.0 litra është 2.400 euro më i shtrenjtë se njësia prej 1.5 litrash.

Shkoda, në panairin e fundit të veturave në Paris, paraqiti versionin ndoshta më të mundshëm të Octavia me një njësi të gazit TGI prej 1.5 litra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...