Ford përgatit kundërpërgjigjen për Porsche Panamera - Bota Sot
Ford përgatit kundërpërgjigjen për Porsche Panamera

Auto

Ford përgatit kundërpërgjigjen për Porsche Panamera

Më: 30 tetor 2018 Në ora: 15:30
Porsche Panamera

Ford-i amerikan planifikon të "rinovojë" plotësisht linjën e vet të makinave me fokus në SUV-të, crossover dhe kamionetat, por kësaj do t’i mbijetojë Mustang.

Modeli Mustang do të ketë gjithashtu një rol shumë më të madh se ai deri tani, pasi Ford, përveç planifikimit të një crossover elektrik të bazuar në Mustang, njoftohet se planifikon të ndërtojë një sedan coupe me katër dyer.

Mustang do të ketë motorin V8, kështu që padyshim do të ishte një konkurrent për liderët e klasave si Audi A7 dhe mbi të gjitha Porsche Panamera.

V8 përdor teknologji të ngjashme me atë të motorëve më të vegjël EcoBoost, por kjo njësi prej 5 litrash do të ketë dy turbina, nga një për secilin bllok të cilindrave.

Nëse merr një dritë jeshile, Mustang me katër dyer do të arrijë më shumë gjasa vetëm me gjeneratën e re të modelit, por nuk është e pamundur që agregati V8 të gjendet në versionin standard të Mustang me dy dyer.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...