Audi mbetet pa statusin e Grupit VW? - Bota Sot
Audi mbetet pa statusin e Grupit VW?

Auto

E hënë, 19 nëntor 2018

Audi mbetet pa statusin e Grupit VW?

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 18:49
Grupit VW

Prodhuesi gjerman Audi premium mund të mbetet në sfond në aspektin e ambicieve të Volkswagen Group në dekadën e ardhshme.

Audi në vitet e fundit ka qenë forca kryesore e VW-së në zhvillimin e teknologjisë, por vonë për konkurrencën në fushën e automjeteve autonome.

Aduti i fundit i Audi është gjysmautonom A8, kështu që ishte dukshëm më i mirë se konkurrentët si Waymo dhe Google.

VW Group dëshiron në periudhën e ardhshme të bëhet lider në industri, pas disa vitesh të turbullta, me  planin e ri dhjetëvjeçar.

Plani për të Bordit Mbikëqyrës në mes të nëntorit për të paraqitur njeriun e parë VAG Herbert vdes përqendrohet në shkurtimin e kërkimit dhe zhvillimit kostove, dhe forcimin e bashkëpunimit me partnerë të tilla si Ford, e cila është duke punuar ngushtë me Google WAYMORE.

Përveç kësaj, VW Group do të përqendrohet gjithashtu në kompanitë që zhvillojnë softuerët dhe paketat e baterive. Kjo, natyrisht, nuk do të thotë dënimin për Audi, i cili është një nga më të kërkuarit sipas markave në botë, por vetëm humbje e roleve të rëndësishme në planin e zhvillimit brenda grupit.

VW vitin e kaluar shpenzoi 13.1 miliardë dollarë në zhvillimin e teknologjive të reja, për të centralizuar ndjeshëm strukturën aktuale, e cila do të thotë më pak liri për Shkoda, Seat, Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Ducati, Scania dhe MAN.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test