Google merr lejen për makinat pa shofer - Bota Sot
Google merr lejen për makinat pa shofer

Auto

Google merr lejen për makinat pa shofer

Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 10:15
Waymo

Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë.

Waymo, divizioni i makinave pa shofer i kompanisë Google, mori licencën e parë për të testuar makina pa shofer në rrugët e Kalifornisë, theksoi shtypi vendas.

Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë, por Waymo është e para kompani që e merr atë për të testuar makinat pa shoferin e sigurisë.

“Kalifornia ka punuar për vite me radhë dhe do të vazhdojë të ketë siguri publike në një linjë me zhvillimin e kësaj teknologjie”, tha numri një i Departamentit të Transportit në Kaliforni, Jean Shiomoto, 

Licenca lejon mundësinë e kryerjes së testeve dhe makinat e para pa shofer do të rezervohen për punonjësit e Waymo-s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...