Transmetimi manual mbetet në BMW edhe për 10 vjet - Bota Sot
Transmetimi manual mbetet në BMW edhe për 10 vjet

Auto

Transmetimi manual mbetet në BMW edhe për 10 vjet

Më: 2 dhjetor 2018 Në ora: 22:12
BMW

Një nga misteret më të mëdha që nga prezantimi i gjeneratës së re të BMW M3 është nëse modeli do të ketë një opsion me një transmetim manual ose do të vijë ekskluzivisht në automatik.

Ndërsa kjo përgjigje do të arrijë në vetëm disa muaj, BMW M ka entuziazmuar adhuruesit me informacionin se planifikon të ofrojë një transmetim manual me gjashtë shpejtësi në M4 të ri.

Drejtori i zhvillimit të BMW-së Klaus Frohlich, tha se ende është herët që të zhduken ndërruesit manualë të shpejtësive.

"Sinqerisht, përgjigja e vërtetë inxhinierike është se ju jeni shumë më të shpejtë me pedalet dhe transmetimin automatik. Kjo është shumë e saktë dhe keni kontroll më të mirë kur nuk përdorni dorën tjetër për të ndryshuar pajisjen. Mendoj se në përgjithësi do të zhduken kutitë e shpejtësisë manuale. Por mendoj se M3 duhet do të jetë fortesa e manualit, andaj transmetimi i fundit manual që do të humbasë do të jetë ai nga M4. Sa më vonë, aq më mirë. Kjo është pikëpamja ime, "tha ai. 

Kjo gjeneratë do të prodhohet më shumë gjasa deri në vitin 2027-2028, që do të thotë se manuali do të mbetet në BMW për të paktën edhe dhjetë vjet, transmeton KosovaPress. 

Planet e BMW-së për ‘vrasjen’ e pedalesë së tretë nuk motivohen vetëm nga prodhimi më i lehtë dhe më i lirë, por edhe duke ofruar kombinime më të thjeshta të motorëve dhe transmisionit, pasi makinat moderne po bëhen më të  fuqishme dhe kjo është një sfidë gjithnjë në rritje për kutitë e mjeteve manuale. 

"Tani që kemi një turbo-mbushës me 600 Nm, zhvillimi i një transmetimi manual për këtë çift rrotullues në një paketë kaq të vogël nuk është më fitimprurëse. U përpoqa të zgjas jetën për manualët, por nuk mund të investojmë në transmetimet e reja manuale", tha Frohlich.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test