Kompania e veturave amerikane largon 400 punëtorë nga puna - Bota Sot
Kompania e veturave amerikane largon 400 punëtorë nga puna

Auto

Kompania e veturave amerikane largon 400 punëtorë nga puna

Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 08:47
Foto

Kompania e njohur amerikane e prodhimit të veturave elektrike, Faraday Future do të largojë 400 punëtorë nga puna. Madje thuhet se 250 punëtorëve u janë ndëreprerë kontratat, ndërsa edhe 150 të tjerë do të largohen nga 1 janari.

Nga 1000 punëtorë sa kishte, Faraday Future do të bie në numrin e 600 punëtorëve. Një çështje arabitrazhi me kompaninë kineze, Evergrande thuhet se është një nga arsyet që kompanisë i ka sjellur humbje të mëdha dhe ka vendosur uljen e shpenzimeve.

Gjatë vitit 2018, Faraday Future dukej afër marrëveshjes për të prodhuar një SUV luksoz elektrik, por që rreziku nga falimentimi bëri që të tërhiqej nga ky vendim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test