Audi pasqyrat anësore i zëvendëson me kamera - Bota Sot
Audi pasqyrat anësore i zëvendëson me kamera

Auto

Audi pasqyrat anësore i zëvendëson me kamera

Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 08:49
Audi

Audi ka paralajmëruar “zhdukjen” e pasqyrave anësore duke i zëvendësuar ato me videokamera dhe ekrane.

Në prezantimin e veturës së parë elektrike nga Audi shihet se kompania ka hequr pasqyrat anësore dhe i ka zëvendësuar ato me kamera të cilat përmes një ekrani brenda veturës mundëson punën që deri më tani e kryejnë pasqyrat.

Në vend se shoferi të shikojë përtej dritare në kamerat anësore, vetura që kushton 90 mijë euro posedon kamera që transmetojnë pamjet në dy ekrane në brendësi të dyerve.

Kamerat automatikisht ofrojnë pamje që i nevojiten shoferit gjatë kthesave dhe parkimit. Shoferi gjithashtu mund të zmadhojë pamjen në vende problematike.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test