Në 120-vjetorin e themelimit Opel bëhet me versione elektrike - Bota Sot
Në 120-vjetorin e themelimit Opel bëhet me versione elektrike

Auto

Në 120-vjetorin e themelimit Opel bëhet me versione elektrike

Më: 10 dhjetor 2018 Në ora: 17:22
Opel

Ndër versionet elektrike që do të dalin vitin e ardhshëm, do të jetë edhe Opel plotësisht elektrik.

Opel në vitin 2019 feston 120 vjet të prodhimit të makinave dhe ky jubile do të shënohet me fillimin e modeleve elektrike dhe plug-in hibride.

Kur bëhet fjalë për makinat elektrike, padyshim më e rëndësishmja është Corsa EVC, e cila është planifikuar për vitin e ardhshëm.

Ky model do të shfaqet në shitjet në gjysmën e parë të vitit 2019, dhe siç njoftoi njeriu i parë i Opel, Michael Lohcheeler, Corsa EV do të lejojë që makinat elektrike të jenë më të aksesueshme për shumë blerës.

Opel gjithashtu do të ofrojë Grandland X Plug-in Hybrid në 2019, i cili do të ketë një makinë e-AWD në të gjitha 4 boshtet. Kjo makinë do të përdorë të njëjtin sistem me makinë si Peugeot 3008 GT Hybrid4, fuqia totale prej 300 kuaj fuqi.

Përveç motorit benzinë PureTech 1,6 litërsh me 200 kuaj fuqi, sistemi hibrid gjithashtu ka dy motorë elektrikë, secili prej 110 kuaj fuqi secili.

Modeli Peugeot 3008 GT Hybrid4 falë një baterie prej 13,2 kWh, ka një fuqi lëvizëse prej rreth 50 km, e matur sipas ciklit të ri të testimit WLTP.

Në vitin 2019, do të debutohet edhe gjenerata e dytë e Opel Mokka X, e cila gjithashtu do të marrë një version të elektrizuar. Fillimi i prodhimit të kësaj makine është planifikuar për vitin 2020.

Për vitin 2020, është shpallur një variant elektrik i automjeteve të lehta komerciale Opel Vivaro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...