Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë - Bota Sot
Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë

Azia

Ushtria e Birmanisë vret 13 rebelë anti-qeveritarë

Më: 19 janar 2019 Në ora: 17:07
Birmani

Zyrtarët ushtarakë të Birmanisë kanë thënë se i kanë vrarë 13 luftëtarë në kundërsulme të organizuara nda tyre pas sulmeve vdekjeprurëse të rebelëve kundër blloqeve policore më herët gjatë muajit janar.

Rajoni i Rakhines është përballur me një valë të re të dhunës në javët e fundit për shkak të konfliktit të forcave të sigurisë me luftëtarët e Ushtrisë së Arakanit, të cilët po luftojnë për autonomi më të madhe për rajonin e tyre.

Shumë nga betejat po zhvillohen në rajonin e njëjtë të shpërnguljes së mbi 720 mijë myslimanëve, të cilët ishin detyruar të shkojnë në Bangladesh për shkak të ndërhyrjes së ushtrisë që nga Kombet e Bashkuara është cilësuar si spastrim etnik.

Në ditën e pavarësisë së Birmanisë, më 4 janar, ky grup militantësh kishte kryer sulme ndaj forcave policore, duke lënë 13 policë të vdekur dhe nëntë të plagosur. Sidoqoftë, ushtria e vendit kishte reaguar përmes aksioneve kundërsulmuese, duke vrarë numrin e njëjtë të militantëve.

Ushtria e kishte shpallur armëpushimin kundër grupeve të ndryshme të militantëve në pjesën veriore të vendit, por në këtë vendim nuk ishte përfshirë edhe grupi i Arakanëve. Raportuesi special i Kombeve të Bashkuara të për të drejtat e njeriut, Yanghee Lee, ka bërë thirrje që ushtria dhe grupet tjera t’i mbrojnë më tepër civilët nga dhuna, shkruan “The Guardian”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...