21 të vdekur gjatë sulmeve ajrore në Afganistan - Bota Sot
21 të vdekur gjatë sulmeve ajrore në Afganistan

Azia

21 të vdekur gjatë sulmeve ajrore në Afganistan

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 12:29
Afganistan

Të paktën 21 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, janë vrarë në sulmet ajrore në provincën Helmand të Afganistanit.

Mohammad Hashim Alkozai, një senator nga Helmand, tha se sulmet, të kryera dy ditë më parë, ndodhën në lagjen Sangin, e cila ka parë luftime të rënda kohët e fundit midis trupave afgane të mbështetura nga NATO dhe militantëve talebanë.

“Njerëz të pafajshëm, gra dhe fëmijë, janë viktima të vetme të sulmeve ajrore”, tha ai, duke vënë në dukje se 13 vetë u vranë në një sulm ajror dhe tetë në një tjetër.

Forcat afganase po luftojnë për të mundur talibanët, të cilët kanë ndikim në pothuajse gjysmën e vendit dhe vazhdimisht kryejnë sulme ndaj forcave të sigurisë.

Më 24 janar, 16 civilë të së njëjtës familje  të gjerë u vranë në një sulm ajror në një shtëpi në të njëjtin distrikt. Tetë fëmijë dhe trigra ishin midis të vdekurve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...