Kashmir/ Sulm vetëvrasës, humbin jetën 44 policë - Bota Sot
Kashmir/ Sulm vetëvrasës, humbin jetën 44 policë

Azia

Kashmir/ Sulm vetëvrasës, humbin jetën 44 policë

Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 09:49
Ilustrim

44 policë indianë kanë mbetur të vrarë në Kashmir pas një sulmi vetëvrasës ndaj konvojit me të cilin po udhëtonin. Incidenti në rajonin e kontestuar të Kashmirit, pritet të rrisë tensionet mes Indisë dhe Pakistanit. Një grup militant islamik nga Pakistani e mori përgjegjësinë për sulmin. India e ka akuzuar për një kohë të gjatë Pakistanin për mbështetjen e militantëve islamikë në Kashmir. Ambasadori amerikan në Indi, Ken Juster, dënoi sulmin.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë përkrah Indisë në luftimin e terrorit dhe mundjen e tij” thuhet në deklaratën e ambasadorit amerikan.

India dhe Pakistani kanë pretendime ndaj rajonit të Kashmirit që nga viti 1947 si dhe kanë zhvilluar dy lufta për këtë vend. Të dyja vendet posedojnë armë bërthamore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...