Siria zbulon një vend të eksplozivëve të fshehtë nga rebelët në jug - Bota Sot
Siria zbulon një vend të eksplozivëve të fshehtë nga rebelët në jug

Azia

Siria zbulon një vend të eksplozivëve të fshehtë nga rebelët në jug

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 16:47
Foto

Ushtria e Sirisë dje zbuluan një hapsirë të madhe të fshehtë, ku siç thanë ata kishte eksplozivë të lënë gga rebelët në provincën Daraa, vendi ku nisi e gjithë kryengritja e cila shkaktoi luftën civile, shkruan AFP.

Gjatë një udhëtimi të organizuar për gazetarë nga qeveria, një korespodent ka parë shumë kontenjerë të mbyllur dhe të mbuluar me mbuloja me baltë. Një burim i cili preferoi të mbetet anonim, tha se këto përmbanin eksploziv C4. Sipas llogaritjeve të tij rreth 8 ton të ekspozivit janë rigjetur.

Ai i tregoi korespodentit gjatë vizitës, se forca e shkatërrimit të një kg të këtij eksplizivi është e barabartë me 13 kg të TNT.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...