Një amerikan dënohet me 10 vjet burg në Iran - Bota Sot
Një amerikan dënohet me 10 vjet burg në Iran

Azia

Një amerikan dënohet me 10 vjet burg në Iran

Më: 16 mars 2019 Në ora: 19:57
Ilustrim

Një gjykatë iraniane ka dënuar një amerikan me 10 vjet burg për fyerjen e liderit suprem të vendit dhe duke postuar një fotografi private, konfirmoi avokati i tij të shtunën, raporton AFP.

Michael White, 46 vjeç, një veteran i marinës 13-vjeçare amerikane, u arrestua në korrik në qytetin verilindor të Mashhadit iranian.

Avokati i tij Mark Zaid konfirmoi se White u dënua me dy vjet për fyerjen e udhëheqësit suprem Ajatollah Ali Khamenei dhe 10 vjet për postimin e një fotoje private, me sa duket për t'u shërbyer njëkohësisht.

"Ne mbetemi shumë të shqetësuar për shëndetin e tij pasi ai është nën përkujdejse mjekësore të parakohshme, por ne kemi qenë të informuar se ai duket se është në një gjendje të mirë për momentin", tha Zaid në një email.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...