Kinezi dënohet ashpër për hedhjen e monedhave në motorin e aeroplanit - Bota Sot
Kinezi dënohet ashpër për hedhjen e monedhave në motorin e aeroplanit

Azia

Kinezi dënohet ashpër për hedhjen e monedhave në motorin e aeroplanit

Më: 18 mars 2019 Në ora: 12:04
Foto ilustrim

Një pasagjer me mbiemrin Li vendosi të hedhë dy monedha në motorin e aeroplanit, si shenjë e një udhëtimi të mbarë.

Ky veprim rrezikoi sigurinë e fluturimit, gjë që shkaktoi largimin e aeroplanit nga aeroporti në pjesën qendrore të Kinës. Fluturimi ishte planifikuar në orët e vona të natës dhe udhëtarët duhej të kalonin natën në dhomën e pritjes të aeroportit derisa arriti një tjetër aeroplan.

Kompania ‘Shenzen Airlines’ pësoi shumë dëme si pasojë e vonesës së fluturimit dhe kinezi u gjet fajtor, pasi u zbulua në kamerat e vëzhgimit se ai kishte hedhur monedha në motor, dhe u gjobit me më shumë se 5.600 euro për rrezikim të sigurisë së udhëtarëve.

Ky fenomen është i zakonshëm në Kinë. Vlerësohet se 70 për qind e popullsisë kurrë nuk udhëtojnë me aeroplan. Për të qenë "i sigurt" se çdo gjë do të jetë në rregull, ata përdorin zakonet e vjetra kineze – hedhin monedha për fat të mbarë.

Vitin e kaluar, në lindje të Kinës, një çift i martuar u arrestua, pasi hodhi gjithashtu monedha në motorin e avionit. Ata u paraburgosën për disa ditë dhe paguan rreth 8 mijë euro gjobë, pasi aeroplani me 260 udhëtarë duhej të priste për orë të tëra derisa të largoheshin monedhat nga motori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...